Milan Kundera se po dlouhých letech vrátil do Česka. Knižně.

Spisovatel, který se zřejmě do své vlasti už nikdy nevrátí. Milan Kundera je bezpochyby nejlepší spisovatel 20. století, který byl nucený, pro společenské změny v bývalém Československu, najít si druhý domov. Osudovou láskou se stala Francie, kde žije dodnes svůj sen o svobodě.

mino

Knihy Milana Kundery mají jeden společný rys – vyvolávají pochybnosti, otázky a hlavně snahu změnit dosud používaný, někdy nespravedlivý systém ve společnosti. Výjimkou není ani román Život je jinde, který poprvé vychází v českém vydání. Sám autor se vyjádřil takto:

„Tématem mých románů není kritika společnosti. Život je jinde je situovaný do roku 1948, do doby stalinismu. Ale mojí ambicí nebylo kritizovat režim! Kritizovat ho v roce 1969, kdy jsem román dopisoval, by bylo jako nošení dříví do lesa. Téma románu je existenciální: je to téma lyrismu. Revoluční lyrismus komunistického teroru mě zajímal, protože vrhal netušené demaskující světlo na odvěký lyrický sklon člověka“ Poznámka autora [ prosinec 1992 ] v románu Nesmrtelnost, Atlantis 2006, s. 376.

Knihu si můžete zakoupit na Arara.cz.

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *