RECENZE: Kniha Polámané panenky (James Carol)

Vyrůstal s otcem psychopatem, který přednášel matematiku a ve volném čase lovil a vraždil mladé ženy. Stejně jako otec má i on vysoké IQ a pocit, že se nedokáže začlenit do žádné společnosti. Jeho myšlení je šílené, a jestli něčemu rozumí, pak masovým vrahům. Domníváte se, že jsem vám vykreslila ukázkového psychopata? Ba ne, řeč je o detektivovi a bývalém agentovi FBI.

James Carol se narodil a vyrostl ve Skotsku, ale v osmdesátých letech přesídlil do Anglie, kde dosud žije. Než se stal profesionálním spisovatelem, vystřídal řadu rozličných zaměstnání. Díky práci novináře si vybrousil vypravěčský styl, a tak nepřekvapí, že jeho první romány zaznamenaly velký úspěch. Polámané panenky z nakladatelství BB art jsou prvním dílem kriminální série, ve které exceluje vyšetřovatel Jefferson Winter. Ačkoliv kniha evokuje nejlepší americké thrillery, odehrává se v severním Londýně.

panenky

V řadě knih se objevují vyšinuté hlavní postavy, které se nezřídka rekrutují z řad ochránců zákona, ale Jefferson Winter je naprostý úkaz. Poprvé se s ním setkáváme v prologu, kdy přihlíží popravě svého otce. Jeffersonův otec byl bezcitný psychopat, kterého bavilo ubližovat obětem i vlastní rodině. Jefferson si uvědomuje, že jeho otec nemučil jen proto, že si dokázal najít krvavější a tím pádem zajímavější zábavu. Winter starší těsně před svou smrtí synovi pošeptá, že oni dva jsou stejní, a Jefferson se celý život snaží dokázat, že se otec mýlil.

Jefferson je excentrický génius vytvořený podle postavy Sherlocka Holmese. Jako bývalý tvůrce profilů se s vámi rád a s humorem podělí o své vědomosti a vy budete žasnout nad jeho brilantními dedukcemi. V tomto ohledu hravě strčí do kapsy všechny literární i filmové detektivy. Carol mohl ze své hlavní postavy udělat nafoukaného panáka, ale Jefferson si ze sebe umí udělat legraci a moc dobře si uvědomuje, jak působí na lidi. Když potřebuje, jde z něj hrůza, ale pokud se pohybuje mezi policisty, je samý vtípek a jízlivá průpovídka.

Coby odborník (nejlepší ve svém oboru, jak nezapomene několikrát podotknout) je pozván do Londýna, který terorizuje nebezpečný maniak. Ten si z podivného důvodu vybírá podobný typ žen, schovává je u sebe doma, provádí jim lobotomii, a když s nimi skončí, vyšle je bloudící do ulic. Své oběti nazývá pořadovým číslem a my můžeme sledovat, jak se mu podařilo získat oběť číslo pět. Rachel je unesena, a i když její otec nabízí za její záchranu milion liber, pátrání uvízne ve slepé uličce. V Londýně má případ na starosti atraktivní Sarah Templetonová, která má snad ještě svéráznější způsoby než Jefferson. Ti dva si padnou do oka, zajiskří to mezi nimi, ale počítejte s tím, že i v tomto ohledu na vás čeká velké překvapení.

Polámané panenky jsou originální příběh, kde nic nebude tak, jak byste čekali. Předvídat, jak se příběh bude vyvíjet nebo jak skončí, je zhola nemožné. Jefferson vás provází celým příběhem, a protože zásadně používá Ich – formu, jeho líčení událostí je velmi barvité. Autor si naštěstí nenechal všechny triumfy až na konec, takže nemusíte čekat na závěrečnou vysvětlovací scénu. Jefferson neustále objevuje nové a nové věci a o všechno se s vámi poctivě dělí.

Během čtení si k němu vytvoříte přátelství vztah, ačkoliv on sám sebe vidí jako tvrďáka z románů americké drsné školy. Podobný vztah si vybudujete i s obětí číslo pět a paradoxně se dokážete vcítit i do pachatele. James Carol je Pan spisovatel a už svou prvotinou dokázal, že je někým, s kým je nutné počítat do budoucna.

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *